• Najnovšie komentáre

  • Skladba Keby si tu bol na muzic-zone.eu

   Zdroj: http://music-zone.eu/spevacka-sona-ferencova-predstavuje-skladbu-keby-si-tu-bol/

    

   Mladá pesničkárka Soňa Ferencová píše piesne na pomedzí štýlov blues-rock, pop a folk. Inšpiráciu pre texty berie v prvom rade z vlastného života a zážitkov, ale inšpiruje sa aj súčasnou slovenskou poéziou.

   DSC_1224-copy

   Rodáčka z Prešova vyrástla v bratislavskej Petržalke. Už ako sedemročná začala navštevovať spevácky zbor v Bratislave, osemročná sa zapísala na klavír v ZUŠ. Neskôr sa sama naučila hrať na gitare a ako trinásťročná zložila svoju prvú pieseň Dívaj sa k hviezdam. Pôsobila i ako členka Zboru Slovenského rozhlasu. Hudbu neskôr študovala na Univerzite Komenského v Bratislave.

   V šestnástich sa rozhodla „presedlať“ z klasickej hudby na hudbu rockovú. Túžila stať sa speváčkou kapely. Osud jej prihral šancu a v roku 2007 ju prijali do rockovej kapely N.D.E., s ktorou absolvovala množstvo koncertov. V tom istom roku spolu nahrali Maxisingel. Kapela začala cítiť, že ide tým správnym smerom, no zrazu prišiel šok. Soňa zostala ležať v nemocnici.

   Začalo sa neľahké obdobie plné kolapsov, únavy a vyčerpanosti, Soňa musela načas skončiť s hudbou i štúdiom. Napokon sa zistila príčina zdravotných problémov a po pauze, trvajúcej takmer dva roky, sa Soňa vracia k hudbe. Prežité okolnosti ju ešte väčšmi presvedčili, že v umení je prvoradá autorská tvorba, a keď človek cíti vnútornú túžbu tvoriť, má ju nasledovať.

   V jeseni 2009 Soňa oslovila Richarda Čanakyho. Materiálu bolo dosť veľa, a tak pôvodný plán nahrať demonahrávku sa zmenil na nápad nahrať rovno celé CD. Prácu dokončili v apríli 2010 a výsledkom je autorský debut Priania.

   V roku 2013 sa začína formovať zostava kapely Soňa Ferencová Band. Súčasnými členmi sú Dodo Káčer (basa), Martin Áč (bicie) a Tibor Harmatha (sólová gitara). Kapela momentálne pracuje na najnovších singloch Sivá, Zívanie do tmy, Túž a Your eyes a v lete sa chystá koncertovať.