• Najnovšie komentáre

  • Recenzia najnovšieho EP na hudba.sk

   Zdroj: http://hudba.zoznam.sk/spravy/18-06-2016-vypocujte-si-dynamicke-ep-rockovej-pesnickarky-sone-ferencovej/

   Finalistka ostatného ročníka Košického zlatého pokladu Soňa Ferencová vydáva nové EP. Nosič vyniká rôznorodými rockovými polohami, napriek tomu je speváčkin rukopis rozpoznateľný vo všetkých skladbách. Inštrumentálne jej vypomohli štyria hudobníci, ktorí vtlačili hudbe pečať kvality.

   EP 2015 reflektuje päťročný vývoj umelkyne, zaznamenaný od debutu Priania (2010). Nový nosič obsahuje štyri reprezentatívne songy, v ktorých Soňa Ferencová ukazuje svoje odlišné tváre. Prvá pieseň Zívanie do tmy sa do finále Košického zlatého pokladu prebojovala na základe výberu poslucháčov RTVS a zo všetkých uchádzačov získala najvyšší počet hlasov.

   Ide o priamočiary rockový kus, vracajúci nostalgických fanúšikov do atmosféry vypredaných štadiónov. Archetypálne riffy a sóla má na svedomí gitarista Tibor Harmatha, dokazujúci silné melodické cítenie. V texte Soňa používa zaujímavé spojenia (napr. “telesná sprenevera”), čo len dokazuje jej všestranný prehľad nielen v kompozičných, ale i v jazykových zákutiach.


   Túž
   je ukážkovým blues-rockovým číslom, k správnej oddychovej nálade prispieva ústna harmonika Filipa Pucherta. Skladba odznela v relácii Bluesnenie na Rádiu Devín, kde moderátor Peter Bonzo Radványi uviedol jej autorku ako “mladú, talentovanú folk rockovú speváčku, koketujúcu aj s bluesom”. Polobaladický charakter piesne umocňuje vydarený text o odlišných cieľoch dvoch ľudí.


   Na druhej polovici EP figurujú menej známe veci. Sivá je hravým, melodickým pop-rockovým útvarom, kde dochádza k stretu výrazného refrénu a zaujímavých gitarových ozdôb. Ide o rytmicky pestré, aranžérsky vynaliezavé, výrazom i spevom čisté, a v konečnom dôsledku prekvapivé dielko. Text sa výnimočne odkláňa od riešenia vzťahov a ponúka aspoň snahu o nájdenie optimistickejšieho pohľadu na svet.

   Jediným anglickým príspevkom je Your Eyes, ktorý je zároveň Soninou najprepracovanejšou skladbou, nesúcou prvky art rocku. Dodo Káčer (basová gitara) a Martin Áč (bicie) dostávajú možnosť predviesť svoje schopnosti naplno, čo sa prejavuje drobnými rytmickými finesami a prechodmi. Hoci nejde o vyslovene akrobatické kreácie, veľmi dobre sú zapracované klávesové nástroje v Martinovom podaní. Zmeny tempa vypovedajú o zrelých kompozičných a inštrumentálnych schopnostiach. Your Eyes je skladbou hodnou pozornosti i v zahraničí.

   Znamenitá štruktúra songu prešla dlhodobým vývojom. “V šestnástich som si sadla za klavír a vymyslela som základnú melódiu slohy a refrénu. Potom som skladbu založila kamsi do krabice a vytiahla až o osem-deväť rokov, keď prišiel do kapely Tibor. Zahrala som mu ju na gitare, on vzal do rúk svoju elektrickú gitaru a spolu sme skladbu začali rozvíjať novým smerom. Posunul ju do progresu a zvyšku kapely sme priniesli hotovú vec. A keďže angličtina je latinčinou dneška a treba v nej vedieť komunikovať, chcela som mať v repertoári skladbu, ktorej porozumie aj zahraničný fanúšik,” vysvetľuje rodená Prešovčanka, žijúca v Bratislave.


   Viac informácií o speváčke a jej aktivitách nájdete na oficiálnej stránke alebo Facebookovom profile. Po EP 2015 sa pesničkárka chystá pracovať na druhom dlhohrajúcom nosiči, ktorý by mal byť vydaný najneskôr v roku 2017.

   Autor: Marek Danko