• Najnovšie komentáre

  • BIO

   Ak by som sa mala predstaviť dvoma slovami, použijem slová hudobných kritikov – nazývajú ma rockovou pesničkárkou. Moje piesne sa pohybujú na pomedzí štýlov rock, pop-rock a folk, občasne s prímesou bluesu a soulu. Inšpiráciou pre texty je mi vlastný život, ale tiež príbehy iných ľudí. Hudobne ma formovalo štúdium klavíra, ktorý som študovala od ôsmich rokov, a tiež rodičia, ktorí doma počúvali platne rockových umelcov.

   Prvou veľkou speváckou skúsenosťou bolo pre mňa trojročné pôsobenie v Detskom a mládežníckom Zbore Slovenského rozhlasu. Neskôr to bola celoslovenská súťaž v interpretácii populárnej hudby Yamahašou, kde som vo svojej vekovej kategórii ako šestnásťročná zvíťazila s piesňou „Sunny“ od Cher. Stále som však túžila po vlastnej kapele, pretože som v tom období už skladala vlastné pesničky. Mojou prvotinou je pieseň „Dívaj sa k hviezdam“, ktorú som zložila ako trinásťročná.

   Jedného dňa mi môj brat Peter povedal, že rocková kapela N.D.E. robí konkurz na post speváčky. Zúčastnila som sa konkurzu a vzali ma. Začalo sa pre mňa krásne obdobie koncertovania po festivaloch na Slovensku aj v Čechách (festival VP v Námestove, Campfest v Tatranskej Lomnici, Gospelfest v Bratislave, CSM v českom Táboře a ďalšie). Výsledkom našej spolupráce je „Maxisingel“ z r. 2007.

   Po dvoch rokoch však prišli nečakané okolnosti, pre ktoré som koncertovanie s kapelou musela prerušiť. Zároveň som mala kdesi v sebe presvedčenie, že chcem tvoriť vlastnú hudbu s presahom aj mimo gospel. Nakoniec som sa rozhodla do kapely sa nevrátiť a začala som hľadať členov svojej novej kapely. Postupne sa sformovala súčasná zostava Soňa Ferencová Band: Dodo Káčer (basa), Tibor Harmatha (sólová gitara), Peter Machan (bicie).  Nahrala som aj svoj debutový album „Priania“, s ktorého produkciou mi pomáhal Richard Čanaky.

   S novou zostavou prišli aj nové úspechy. Naša spoločná pieseň „Zívanie do tmy“ sa umiestnila vo finále Košického zlatého pokladu 2015. Ďalší spoločný singel „Túž“ bol odvysielaný na rádiu Devín v relácii Bluesnenie. Na tomto singli znie ústna harmonika popredného slovenského harmonikára Filipa Pucherta, s ktorého kapelou sme usporiadali už viacero vystúpení.

   V súčasnosti pracujem na svojom druhom štúdiovom albume, ktorý by mal uzrieť svetlo sveta koncom roka 2019 a teším sa na ďalšie koncertné stretnutia so svojimi poslucháčmi. 🙂